>>Existence celého farmaceutického průmyslu je založena na předkládání nepravdivých vědeckých závěrů a jejich propagaci. Dr. Fereydoon Batmanghelidj<<

>>Se zavedením povinného očkování jste ztratili svobodu. O vašem dítěti přece nemůžou rozhodovat
politici ani lékaři. John Virapen<<

Brusnice borůvka

Vaccinium myrtillus.

Je to polokeř vysoký 20 až 50 cm.

Plody jsou černé, modře ojíněné bobule – borůvky. Roste v jehličnatých lesích, zejména borových, a na kyselých humozních půdách. Kvete v květnu a červnu a plody dozrávají v červenci a srpnu. Sbírá se list, nať a plod.

Listy borůvek

Listy se sbírají v květnu a červnu, tedy v období, kdy brusnice borůvka kvete. Sběr se provádí buď ručně sdrhováním lístků s větviček, nebo seřezáváním listnatých vršků (nati) srpem. V tomto případě se nať usuší a listy sdrhnou. Suší se na stinných, dobře větraných místech ve vrstvě 3 až 5 cm. Umělé teplo nesmí překročit 40 ˚C. Listová droga musí mít zachovanou svěží barvu čerstvých listů. Jinak zbarvené listy (zhnědlé nebo zčernalé) je nutné odstranit.

Nať a plod borůvek

Nať se sbírá v květnu až září, listnaté mladé větévky bez plodů a dřevnatých částí. Suší se ve vrstvě 15 až 20 cm za stejných podmínek jako list. Plod se sbírá v období července a srpna, tedy v době plné zralosti. Nejvhodnějším nářadím ke sklizni plodů je borůvkový drhlen (hřeben).

Borůvky určené k sušení není třeba zbavovat sdrhnutých listů během sběru, lépe se odstraní uschlé. Suší se ve vrstvě vysoké 1 cm umělým teplem. Nedosušené plody snadno plesnivějí. V droze nesmí být příměs listů, větévek, trávy nebo jiných rostlin.

Tříslovinná složka v plodu působí svíravě a proti průjmu. List obsahuje látky snižující hladinu cukru v krvi (inzulín). Listová droga je součástí přípravků Diabetan a plod je obsažen v Tormentanu.

Minerály a vitamíny

Další látky a minerály, které jsou v borůvkách a jejich listech jsou tyto:

Minerální soli v listech borůvek tvoří 4 až 6% , z toho draslíků je 50 %, dále 8 % uhlíku, 6 % hořčíku, dále železo a fosfor.

Borůvky mají draslíku od 62 do 300 mg%, železa 0,7 mg%, síry 40 mg% a vápníku 15 mg%. Mají také skoro všechny vitamíny, které potřebuje lidský organismus. Jedná se o vitamíny A – obsahuje 258 m. j. ve 100g plodů, dále vitamín B, B2, PP, C 14,7 mg %, stopy vitamínů P a D, dále pak pektiny, atd. Kromě jiného ničí také baktérie Escheriachia coli.

Nálev z listů borůvek se připraví ze 300 gramů na 1 litr vody.

Zdroje: Kapesní herbář léčivých rostlin, 1985, Co nám chybí, Jiří Janča, 1992.