>>Existence celého farmaceutického průmyslu je založena na předkládání nepravdivých vědeckých závěrů a jejich propagaci. Dr. Fereydoon Batmanghelidj<<

>>Se zavedením povinného očkování jste ztratili svobodu. O vašem dítěti přece nemůžou rozhodovat
politici ani lékaři. John Virapen<<

Hypertenze a draslík

Již v knize z roku 1992, s názvem Co nám chybí, od autora Jiřího Janči, se například dozvíme, že chemického prvku jako je draslík, potřebuje lidské tělo poměrně hodně. Denně musíme doplňovat 2 až 4 gramy, přičemž denně náš organismus ztrácí 2 až 3 gramy. Zvýšená potřeba draslíku je zejména po chirurgických zákrocích, při odtučovacích kůrách, po velkém odvodnění organismu. Dále při dlouhotrvajících průjmech, zvracení, při nadměrném pocení, atd., prostě při větší ztrátě tekutin jakéhokoli druhu. Zvýšenou spotřebu lze také zaznamenat při velkých vedrech.

Projevy nedostatku draslíku

Nedostatek draslíků se projevuje hlavně při hyperfunkci štítné žlázy, po úplném vyčerpání a při otocích. Projevuje se především poruchou činnosti svalů, v krevním oběhu, v trávicím traktu, v činnosti srdce a v činnosti nervového systému.

Obsah draslíku na 100 gramů jídla

hrách – 937 mg, bílé fazole – 1188 mg, mandle – 856 mg, vlašské ořechy – 868 mg, rozinky – 833 mg, brambory – 557 mg, špenát – 480 mg, brukev – 416 mg, černý rybíz – 336 mg, telecí maso – 312 mg, vepřové maso – 257 mg, čerstvá vejce – 135 mg, sušené švestky – 864 mg, paprika od 176 do 2075 mg.

Pokud vaše denní strava obsahuje jen část z výše uvedených jídel, a ve vaší stravě převládají průmyslové potraviny a bílé pečivo, pak je velmi pravděpodobné, že hodnoty draslíku v těle budou nízké.

Léčba

Na otázku, proč Vám praktický lékař, nic o doplnění vitamínů a draslíku v těle neřekne, proč vám povětšinou ani nenabídne udělat krevní zkoušku na hladinu draslíku a po několika návštěvách, Vám jen sdělí, že máte hypertenzi a že budete muset do konce života pravidelně užívát léky, jako pyramil, amprilan a podobné v lékové skupině, si odpovězte sami.

Rozhodl jsem se, že vyzkouším doplňovat draslík užíváním Citrátu draselného, abych v případě, že to bude účinné, zcela vynechal „léky“ na hypertenzi, které, ač sice tlak sníží, tak v žádném případě neléčí příčinu hypertenze. A navíc, tyto „léky“ mohou mít několik vedlejších účinků, např. (otékaní nohou, vyrážky, kašel, zvýšená palpitace, arytmie, apod.)

Jaká je moje zkušenost s užíváním draslíku? Po několika dnech užívání draslíku v kapslové formě, kdy jsem zároveň snížil užívání inhibitorů ACE na polovinu jsem zjistil, že hodnoty se pohybují v doporučené normě i s poloviční dávkou.

Důležité by mělo být, dále dodržovat minimum soli a sladkých jídel. Střídat tekutiny, nepít denně jen minerální vodu, nebo sladké džusy a limonády z plastových láhví. Dále je třeba pravidelný pohyb a kontrola hodnot krevního tlaku.

Zdroj k článku: Co nám chybí – Kovy, jiné prvky a vitamíny v lidském těle, 1992.