>>Existence celého farmaceutického průmyslu je založena na předkládání nepravdivých vědeckých závěrů a jejich propagaci. Dr. Fereydoon Batmanghelidj<<

>>Se zavedením povinného očkování jste ztratili svobodu. O vašem dítěti přece nemůžou rozhodovat
politici ani lékaři. John Virapen<<

Učebnice řidiče motocyklisty-1956

Část z úvodu knihy Učebnice řidiče motocyklisty z roku 1956.

Československo patří mezi nejprůmyslovější státy světa

Československo patří mezi nejprůmyslovější státy světa. Náš strojírenský průmysl, známý kvalitou svých výrobků, již za starého Rakouska, byl za první buržoasní republiky stíhán kapitalistickými krisemi.

Teprve po znárodnění a po slavném Únoru 1984 mohl plně rozvinout svou výrobu, opřen o stále rostoucí těžký průmysl, dodávající výrobní prostředky a polotovary. A tak, aniž se zpomalila stále rostoucí výroba jiných strojů a zařízení, vzrostla mnohonásobně výroba motorových vozidel, mezi nimi i motocklů.

Protože se zvýšila nejen výroba, ale i životní úroveň, rozšiřuje se počet motocyklů v provozu nejen pro potřeby národního hospodářství, ale i pro soukromou potřebu statisíců našich pracujících. Desetitisíce obyvatel měst a obcí si kupují motocykly, aby jim sloužily jako levný a úsporný dopravní prostředek. Naši dělnící mají již více motocyklů, než měli před válkou jízdních kol.

Ve vesnicích, kde před válkou nebylo často ani jediné motorové vozidlo, jsou dnes desítky motocyklů. A tak současně s úplnou telefonisací a elektrifikací venkova dosáhly naše vesnice také motorisovaného spojení. Motocykly se vyznačují znamenitou průjezdností v nejrůznějším terénu, nízkou vahou, malými rozměry, jsou levné, v provozu úsporné, konstrukčně jednoduché, snadno ovladatelné, a proto pronikají do nejzapadlejších koutů naší vlasti. Používá se jich k dopravě do zaměstnání, k turistice i ke sportu.

Doby kdy dělník musel chodit hodiny pěšky do práce, jsou již za námi. Téměř všude je levné autobusové spojení. A kde není, konají výbornou službu motocykly.

Motocykl-nejideálnější dopravní prostředek

Pro turistiku je motocykl jedním z nejideálnějších dopravních prostředků. Projede po každé pěšince a stezce a může se prakticky dostat všude tam kam se dostane člověk vzpřímenou chůzí. Je možno se na něm dostat k historickým památkám a do všech míst, kde je zvláště v létě příjemně pobýt.

Motocykl slouží také motocyklovému sportu, který je sportem odvážných a technicky vzdělaných lidí. Vypěstovává morální a tělesné vlastnosti, které jsou potřebné pro člověka naší doby, smělost, vytrvalost, vynalézavost, rychlost reakcí a orientace, sílu, obratnost, duchapřítomnost a otužilost.

Motocykl dostal své jméno již v prvních dobách svého vzniku koncem minulého století, i když tehdy nebyl vlastně ničím jiným než zmotorizovaným velocipedem. Zmotorisování by nebylo možné bez vynálezu lehkého a výkonného motoru, který se vyvíjel po dlouhá desetiletí jako společné dílo mnohých lidí ve světě, z nichž někteří jsou jž dnes neznámí.

Skutečnost však je, že prvenství vynálezu dopravních strojů patří Rusku. Dnes je již nezvratně zjištěna historická pravda o ruských vynálezcích, kteří vytvořili první mechanická vozidla.

Zdroj: Učebnice řidiče motocyklisty, 1956