>>Existence celého farmaceutického průmyslu je založena na předkládání nepravdivých vědeckých závěrů a jejich propagaci. Dr. Fereydoon Batmanghelidj<<

>>Se zavedením povinného očkování jste ztratili svobodu. O vašem dítěti přece nemůžou rozhodovat
politici ani lékaři. John Virapen<<

Bez černý

V období června až do července, bude v plné kráse mezi kvetoucími keři i bez černý – Sambucus nigra. Tento keř v teplejších podmínkách může, ale rozkvétat už i dřív. Bez je až 10 metrů vysoký keř, s borkovou korkovitou a hojnými lenticelami a bílou porézní dření. Květy jsou slabě nažloutlé barvy a jsou uspořádány v ploché vrcholíky. Roste v listnatých lesích, v lužních lesích a druhotně v blízkosti lidských sídel na rumištích, na půdách humózních, dusíkatých. Květ bezu černého je oficiální drogou a vykupuje se pod označením Flos sambuci. Předmětem sběru jsou i plody fructus sambuci, což jsou červené fialové peckovice dozrávající v srpnu až v září.

Květ bezu působí blahodárně při nachlazení, bronchitidě, působí proti zápalům

Čaj je potopudný a močopudný. Štáva z bezinek vyléčí zánět očního nervu a je to prostředek proti migréně. Květy jsou oblíbené v lidové kuchyni, neboť se upravují jako řízek.
V přírodě se setkáváme také s bezem červeným – Sambucus racemosa vyskytujícím se v horských krajích. Liší se od bezu černého skořicově hnědou dření, zelenožlutou barvou květů ve vejčitých latách a plody – červenými peckovičkami. Listy i plody jsou jedovaté.
V teplejších krajích je Sambucus ebulus, mohutná byliny až 2 metry vysoká, a celá nepříjemně páchnoucí. Květy s bílými a vně načervenalými korunami jsou naopak vonné, připomínající vůni hořkých mandlí. Peckovice je po dozrání barvy černá. Rostlina je celá jedovatá včetně semen.

Recepty

Bezinková limonáda

Osm litrů vody, 60 dkg cukru a 10 celých květů bezinek se svaří. Ještě do teplého odvaru nakrájíme 3 celé citróny bez jader a kůry a odvar necháme do rána stát. Potom jej přecedíme, nalijeme do lahví a uložíme do chladna a přítmí. Může se pít již za 10 dnů.

Bezinkový med

35 až 40 vypraných květů černého bezu, několik lipových květů, 2 citróny, 1 kg cukru, 1 litr vody. Květy zbavíme zelených stonků, roztrháme je na malé kousky, zalijeme 1 litrem vody a přidáme na plátky pokrájené citróny. Vaříme 15-20 minut. Vzniklou směs necháme 24 hodin vyluhovat a pak ji přecedíme přes plátno. Do čistého výluhu přidáme kilogram cukru a za častého míchání 1,5 hodiny vaříme, až med zhoustne. Plníme do skleniček a nesterilujeme.

Ze starých receptářů

Prostředek při nachlazení

25 gramů květu černého bezu, 25 gramů lipového květu, 20 gramů ibišku. Na hrst směsi nalijeme čtvrt litru vařící vody, zcedíme a za horka pijeme.

Prostředek proti chřipce

25 gramů lipového květu, 25 gramů černého bezu, 20 gramů kořenu proskurníku.

Zdroj: Nová svoboda, 1990.