>>Existence celého farmaceutického průmyslu je založena na předkládání nepravdivých vědeckých závěrů a jejich propagaci. Dr. Fereydoon Batmanghelidj<<

>>Se zavedením povinného očkování jste ztratili svobodu. O vašem dítěti přece nemůžou rozhodovat
politici ani lékaři. John Virapen<<

Ukrajina v roce 2007

Ukrajina: politici zápolí o ozbrojené složky

Krize se opět vyhrocuje

Kyjevem běží spekulace o brzkém vyhlášení výjimečného stavu. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko rozhodl o převedení čtyřiceti tisíc příslušníků vojsk ministerstva vnitra pod svou kontrolu. Ministerstvo však jeho krok odmítlo s odůvodněním že je nelegální. Otevřený boj o kontrolu nad ozbrojenými složkami je příznakem sílící krize v Kyjevě.

Juščenko oznámil, že přebírá kontrolu nad vojsky ministerstva vnitra s cílem „zabezpečit odvrácení a neutralizaci reálných a potencionálních hrozeb pro národní zájmy“ a zabránit tomu, aby byly využívány v „zájmu určitých politických sil“.

Vydal také rozkaz, aby tyto oddíly zabezpečily všechny vládní budovy v Kyjevě. To je nelegální a vydávat nelegální rozkazy je zločin, odmítl prezidentův krok mluvčí ministerstva vnitra. Proti Juščenkovi stojí i parlament. Rozbuškou byl boj o prokurátora.

Boj, mezi Juščenkem a Janukovyčem se vleče od chvíle, kdy prezident v dubnu rozpustil ukrajinský parlament. K náhlému vyostření boje došlo poté, co Juščenko rozhodl o odvolání generálního prokurátora Svjatoslava Piskuna a vyslal představitele své bezpečnostní služby, aby převzali kontrolu nad Piskunovým úřadem. Ti však narazili na příslušníky vojsk ministerstva vnitra, kteří měli rozkaz chránit prokurátora, aby mohl zůstat v úřadě. Vojáci ministerstva vnitra mají prokuraturu i nadále pod kontrolou.
Juščenko poté jmenoval nového zastupujícího generálního prokurátora, který zahájil trestní řízení proti ministerstvu vnitra. Obě strany se obviňují z přípravy puče a neústavního jednání.
Zdroj: Právo, 26. května 2007, str. 9.